enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,8689
EURO
10,4740
ALTIN
499,21
BIST
1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
23°C
Ankara
23°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
24°C
Pazartesi Az Bulutlu
25°C
Salı Parçalı Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
27°C

Kalp hakkında tüm bilinenler

Kalp hakkında tüm bilinenler
REKLAM ALANI-1
15.04.2021 22:08
0
A+
A-

Kalp, kanı vücudun dokularına dağıtmak için bir pompa görevi gören kalp kasları ve bağ dokusundan oluşan çoğunlukla içi boş, kaslı bir organdır.

Kalp, vücuda yaşamı sürdürmek için gerekli olan oksijen ve diğer önemli besinleri sağlayan dolaşım sisteminin merkez üssüdür.

Kalp, kanı ondan uzağa ve oraya geri taşıyan çift pompalama özelliğine sahiptir. Yeni oksijenlenmiş kan, insan vücudundaki en büyük arter olan yükselen aorttan kalbin sol tarafını terk eder. Kalbin sağ tarafından akan kan, oksijen aldığı akciğerlere gönderilmeden önce vücudun her yerinden geri döner.

Kalbin üç katmanı vardır. Onlar:

YAZI ARASI REKLAM ALANI-7
  • Epikardiyum : Bu ince zar, kalbin en dış tabakasıdır.
  • Miyokard : Bu kalın tabaka, kanı vücudun dokularına pompalamak ve itmek için kasılan kastır.
  • Endokardiyum : En içteki katman ince ve pürüzsüzdür.

Kalp dört odaya bölünmüştür: iki kulakçık ve iki karıncık. Kan vücutta karmaşık bir damar ve arter ağı aracılığıyla taşınır.

Ortalama bir insan kalbi 6 ila 11 ons ağırlığındadır. Kas, her gün bir kişinin vücuduna 2.000 galona kadar – bir itfaiye tanker kamyonu kadar – kan pompalayacak kadar güçlüdür.

Ortalama kalp dakikada 60 ila 90 kez atar, ancak bu kişinin kardiyovasküler sağlığına ve aktivite düzeyine bağlıdır. İnsanlar fiziksel olarak ne kadar zinde olursa, dinlenme kalp hızları da o kadar düşük olacaktır.

Duygular ve diğer uyaranlar nedeniyle salınan hormonlar kalp atış hızını etkiler, bu nedenle kalp tarihsel olarak duygularla ilişkilendirilmiştir.

Koroner sinüs

Koroner sinüs, sol ventrikül ve sol atriyum arasında kalbin arka (arka) yüzeyi boyunca yer alan sinüsü (veya büyük damarı) oluşturmak için bir araya gelen daha küçük damarların bir koleksiyonudur. Damarın çevresi ortalamadan daha büyüktür ve kalbe giren çoğu damarda kanın birikmesine izin verecek kadar büyüktür. Koroner sinüs, kardiyak venöz kanın çoğunu toplar. Kalbin içindeki kalın bir kas tabakası olan miyokarddan kanı alır ve kanın sağ kulakçığa hareketini kolaylaştırır. Koroner sinüs, genellikle kalp cerrahisi yapan cerrahlar için bir dönüm noktası görevi görür. Diğer birçok kalp işleminde de önemli bir rol oynar.

Örneğin, balon kateterler, kontrast oluşturan ajanları ve diğer terapötikleri tanıtmak için buraya güvenli bir şekilde yerleştirilebilir. Koroner arter hastalığından muzdarip hastalar için, koroner sinüs, miyokardiyumun ameliyat sırasında hasar görmesini önlemek için kardiyoplejiyi iletmek için etkili bir yerdir. Kardiyopleji, kalp ameliyatı sırasında kalp aktivitesinin (kalp atışı) kasıtlı, geçici olarak durdurulması anlamına gelir.

Sol atriyum

sol atriyumsol arka tarafta bulunan kalbin dört odasından biridir. Başlıca rolleri, akciğerlerden dönen kan için bir tutma odası olarak hareket etmek ve kanı kalbin diğer bölgelerine taşımak için bir pompa görevi görmektir. Sol atriyumun duvarları, sağ atriyumun duvarlarından biraz daha kalındır. Akciğerlerden oksijen bakımından zengin kan, pulmoner ven yoluyla sol atriyuma girer.

Kan daha sonra mitral kapaktan kalbin sol ventrikül odasına pompalanır. Oradan kan, oksijenden zengin kanı tüm vücut dokularına ulaştırmak için vücuda pompalanmaya hazırdır. Mitral kapak prolapsusu, sol atriyum ve sol ventrikül arasındaki mitral kapağın düzgün kapanmadığı yaygın bir rahatsızlıktır. Bu durum tipik olarak tedavi gerektirmez; ancak, mitral kapak prolapsusu olan bazı hastalar tedavi gerektiren daha ciddi durumlar geliştirebilir. Böyle bir durum, kanın mitral kapaktan sol atriyuma geri sızdığı mitral kapak yetersizliğidir.

Sağ ventrikül

Sağ ventrikül, kalpteki oksijeni tükenmiş kanın akciğerlere pompalanmasından sorumlu odadır.Sağ ventrikül, kalbin dört odasından biridir. Kalbin sağ alt kısmında, sağ atriyumun altında ve sol ventrikülün karşısında bulunur.

Oksijensiz kan sağ atriyuma akarken, triküspit kapaktan ve sağ ventriküle geçerek kanı pulmoner kapaktan ve pulmoner arterden akciğerlere pompalar.

Sağ kalp yetmezliği , kalbin sağ tarafının artık etkin bir şekilde kan pompalayamadığı bir durumdur. Aynı zamanda konjestif kalp yetmezliği olarak da bilinir, çünkü kalbin sağ tarafı gücünü yitirdiğinde, kan birikebilir veya tıkanabilir.

Aritmojenik sağ ventrikül displazisi , sağ ventrikül kasının yağ ve skar dokusu ile değiştirildiği nadir bir genetik kusurdur. Bu, hızlı bir kalp atışına ve diğer ciddi sorunlara yol açabilir.

Diğer bir konjenital kalp defekti, çift ​​çıkışlı sağ ventrikül , aortun sol ventrikül yerine sağ ventrikülden yükselmesi durumunda ortaya çıkar. Bu durum genellikle ameliyatla tedavi edilir.

Sol ventrikül

Sol ventrikül kalbin dört odasından biridir. Mitral kapakçıkla ayrılmış, sol kulakçığın altında kalbin sol alt kısmında bulunur. Kalp kasıldıkça, kan sonunda sol atriyuma geri akar ve ardından mitral kapaktan geçer ve bunun üzerine sol ventriküle girer.

Oradan, kan aort kapakçığından aort kemerine ve daha sonra vücudun geri kalanına pompalanır. Sol ventrikül, kalp odalarının en kalın olanıdır ve oksijenli kanın vücudun her yerindeki dokulara pompalanmasından sorumludur. Bunun tersine, sağ ventrikül sadece akciğerlere kan pompalar.

Çeşitli koşullar sol ventrikülü etkileyebilir ve düzgün çalışmasını engelleyebilir. En yaygın olanı, genellikle kontrolsüz yüksek tansiyonun bir sonucu olarak, sol ventrikül duvarını oluşturan kas dokusunun genişlemesine ve sertleşmesine neden olan sol ventrikül hipertrofisidir. Bu bölgeyi etkileyebilecek başka bir durum, sol ventrikülün etrafındaki kas dokusunun süngerimsi veya “sıkıştırılmamış” olduğu sol ventriküler kompaksiyonsuz kardiyomiyopatidir; ancak bu durum nadirdir.

 

REKLAM ALANI-5
Yorumlar