enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,8689
EURO
10,4740
ALTIN
499,21
BIST
1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
23°C
Ankara
23°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
24°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Parçalı Bulutlu
25°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
25°C

Akciğerlerin İşlevleri ve Anatomileri

Akciğerlerin İşlevleri ve Anatomileri
REKLAM ALANI-1
17.04.2021 11:44
0
A+
A-

Akciğerler, solunum (solunum) sisteminin merkezidir.

Vücudun her hücresinin hayatta ve sağlıklı kalması için oksijene ihtiyacı vardır. Vücudunuzun ayrıca karbondioksitten kurtulması gerekir. Bu gaz, hücreler tarafından normal, günlük işlevleri sırasında üretilen atık bir üründür. Akciğerleriniz, nefes alıp verdiğiniz her seferde bu gazları değiştirecek şekilde özel olarak tasarlanmıştır.

Bu karmaşık sisteme daha yakından bakalım.

Akciğer anatomisi

Bu süngerimsi, pembemsi organ, göğsünüzde ters duran iki koniye benziyor. Sağ akciğer üç lobdan oluşur. Sol akciğerde, kalbinize yer açmak için yalnızca iki lob vardır.

YAZI ARASI REKLAM ALANI-7

Bronş ağacı

Akciğerler nefes borunuzun (nefes borusu) dibinde başlar . Trakea, havayı ciğerlerinizin içine ve dışına taşıyan bir tüptür. Her akciğerde soluk borusuna bağlanan bronş adı verilen bir tüp bulunur. Trakea ve bronş hava yolları göğsünüzde baş aşağı bir “Y” oluşturur. Bu “Y” genellikle bronş ağacı olarak adlandırılır .

Bronşlar daha küçük bronşlarda ve denilen daha da küçük tüpler içine kapalı şube bronşiollerde . Bir ağacın dalları gibi, bu küçük tüpler ciğerlerinizin her yerine uzanır. Bazıları o kadar küçük ki bir saç kalınlığına sahipler. Her akciğerde neredeyse 30.000 bronşiol var.

Her bir bronşiyol tüpü, alveol adı verilen (ayrı ayrı alveol olarak anılır) bir küçük hava kesesi kümesi ile biter . Küçük üzüm salkımlarına veya çok küçük balonlara benziyorlar. Ciğerlerinizde yaklaşık 600 milyon alveol var . Alveollerin küçük kabarcık şekilleri, ciğerlerinize tenis kortunun boyutuna eşit şaşırtıcı miktarda yüzey alanı sağlar. Bu, hayati oksijenin vücudunuza geçmesi için bolca yer olduğu anlamına gelir.

Solunum sistemi

Akciğerler, solunum sisteminin ana parçasıdır. Bu sistem, üst solunum yolu ve alt solunum yolu olarak ikiye ayrılır.

Üst solunum yolu şunları içerir:

 • Ağız ve burun. Hava, akciğerlere burnun ağız ve burun deliklerinden girer ve çıkar.
 • Burun boşluğu. Hava burundan burun boşluğuna ve ardından akciğerlere geçer.
 • Boğaz (yutak). Ağızdan gelen hava boğaz yoluyla akciğerlere gönderilir.
 • Ses kutusu (gırtlak). Boğazın bu kısmı havanın akciğerlere geçmesine yardımcı olur ve yiyecek ve içecekleri dışarıda tutar.

Alt solunum yolu şunlardan oluşur:

 • akciğerler
 • trakea (nefes borusu)
 • bronşlar
 • bronşioller
 • alveoller

Solunum sisteminin diğer bölümleri, siz nefes alırken akciğerlerinizin genişlemesine ve kasılmasına yardımcı olur. Bunlar, akciğerlerin etrafındaki kaburgaları ve bunların altındaki kubbe şeklindeki diyafram kasını içerir.

Akciğerlerin 3 boyutlu modeli

Akciğerler, ön tarafta göğüs kafesi (göğüs kemiği) ve göğüs kafesi ve arkadaki omurlar (omurgalar) ile çevrilidir. Bu kemikli kafes, göğsünüzdeki akciğerleri ve diğer organları korumaya yardımcı olur.

akciger anatomisi2

Akciğerleriniz nasıl çalışır

Nasıl Nefes Alırız?

Nefes aldığınızda, hava ağzınızdan ve burnunuzdan girer ve seyahat eder:

 • boğazdan aşağı nefes borusuna
 • sağ ve sol ana bronşlardan akciğerlere
 • daha küçük bronş hava yollarına
 • daha küçük bronşiyol tüplerine
 • alveollere
 • Her alveol, kılcal damarlar adı verilen küçük bir kan damarı ağı ile kaplıdır. Oksijen ve karbondioksit değişimi
 • burada gerçekleşir. Kalbiniz akciğerlere oksijensiz kan gönderir. Bu, oksijen yerine karbondioksit taşıyan kandır.

Kan küçük, ince duvarlı kılcal damarlardan geçerken alveollerden oksijen alırlar. Karbondioksiti ince duvarlardan alveollere geri döndürürler.

Akciğerlerinizden gelen oksijen bakımından zengin kan, kalbinize geri gönderilir ve burada tüm vücudunuza pompalanır. Karbondioksit, ağzınızdan ve burnunuzdan akciğerlerden ve alveollerden dışarı verilir.

Akciğerleriniz nasıl sağlıklı kalıyor?

Alveoller, hava verdiğinizde bile bir balon gibi kısmen şişirilmiş halde kalır. Akciğerleriniz, açık kalmalarına yardımcı olmak için sürfaktan adı verilen bir sıvı üretir. Sürfaktan ayrıca akciğerleri sağlıklı tutmaya yardımcı olan yağlı proteinler içerir.

Ciğerleriniz kendi kendini temizliyor.

Mikropları ve parçacıkları yakalamak için mukus üretirler. Mukus daha sonra hava yollarını hizalayan küçük tüyler olan kirpikler tarafından süpürülür. Normalde bu mukusu fark etmeden yutarsınız. Solunum hastalığınız varsa ciğerleriniz çok fazla mukus yapabilir.

Alveoller ayrıca makrofaj adı verilen bağışıklık hücrelerini de içerir. Bu hücreler, akciğerlerinizde enfeksiyona neden olmadan önce mikropları ve tahriş edici maddeleri “yerler”.

Akciğer bozuklukları ve hastalıkları

Solunum bozukluğu geçici veya kronik (uzun süreli) olabilir. Bazı tipler akciğer hastalığına yol açabilir veya bunun bir belirtisi olabilir. Yaygın akciğer rahatsızlıkları şunları içerir:

Astım

Astım, en yaygın kronik akciğer rahatsızlığıdır. Alerjik astım tipik olarak çocuklukta başlar. Astım atakları, hava yolları daraldığında ve daraldığında, hava akışını yavaşlattığında meydana gelir. Akciğerler de şişer ve iltihaplanır.

Astım alerjik reaksiyon, kirlilik, egzersiz, diğer solunum yolu hastalıkları ve soğuk hava ile tetiklenebilir.

Bronşit

Bu göğüs enfeksiyonu ana solunum yollarında, bronşlarda meydana gelir. Viral veya bakteriyel bir enfeksiyona bağlı olabilir.

Akut bronşit aniden ortaya çıkar ve bazen soğuk algınlığı gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonundan akciğerlere yayılabilir.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)

Bu durum aynı zamanda kronik bronşit veya amfizem olarak da bilinir. KOAH zamanla kötüleşir. Sigara, hava kirliliği, kimyasallar veya genetik bir durumdan kaynaklanabilir.

KOAH sıklıkla engelliliğe yol açar ve dördüncü en yaygın ölüm nedeniGüvenilir Kaynak ABD’de

Zatürre

Bu bronşiollerde ve alveollerde derin bir göğüs enfeksiyonudur. İrin ve mukus birikebilir ve akciğerler şişebilir. Bu nefes almayı zorlaştırır. Zatürree herkesin başına gelebilir. Küçük çocuklar, yaşlılar, sigara içenler ve hasta insanlar daha yüksek risk altındadır.

Tüberküloz (TB)

Bu bakteriyel enfeksiyon, öksürük ve hapşırıklardan gelen hava damlacıkları yoluyla yayılır. Enfekte olmak zordur. Tüberküloz ciddi olabilir ve akciğerde yaralanmaya neden olabilir. Ayrıca semptomlara neden olmadan vücutta kalabilir veya vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Akciğer bozuklukları ve hastalıklarının nedenleri

Solunum veya akciğer rahatsızlıkları nefes almayı zorlaştırabilir. Çoğu ülkede doktor ziyaretlerinin yaygın bir nedenidir.

Aşağıdakilerden dolayı solunum yolu hastalığına yakalanabilirsiniz:

 • bakteri
 • virüsler
 • küf (mantar)
 • kirli hava
 • kimyasallar
 • durgun iç ortam havası
 • sigara, tütün veya nargile dumanı
 • pasif içicilik
 • alerjiler, örneğin:
 • polen
 • toz
 • gıda alerjenleri (süt ürünleri, kuruyemişler, deniz ürünleri vb.)
 • evcil hayvan tüyü ve kürk
 • böcek atıkları (örneğin toz akarlarından)

Akciğer fonksiyon testleri

Solunum bozukluğunuz varsa, akciğerlerinizin ne kadar iyi çalıştığını görmek için testlere ihtiyacınız olabilir. Ayrıca kronik akciğer hastalığının teşhisine yardımcı olurlar. Bu testlerden bazıları astım gibi kronik hastalığı olan kişiler için rutindir. Yaygın akciğer fonksiyon testleri ve taramaları şunları içerir:

 • Arteriyel kan gazı testleri. Bu test, kandaki oksijen seviyelerini ölçer. Kan alınmasını gerektiren bir kan testine ihtiyacınız olacak. Kan örneği, içindeki oksijen ve karbondioksit miktarını ölçmek için bir laboratuvara gönderilir.
 • Kan testi. Kan testi, bakteriyel veya viral bir enfeksiyon olup olmadığını kontrol eder. Ayrıca beyaz kan hücresi sayınızı da kontrol eder. Yüksek sayı, enfeksiyonunuz olduğu anlamına gelebilir.
 • Göğüs röntgeni. Bu, doktorunuzun ciğerlerinizin ne kadar sağlıklı olduğunu görmesine yardımcı olur. Bir röntgen, akciğerin tıkanmış veya yaralı bölgelerini gösterecektir. Doktorunuz ayrıca başka akciğer taramaları da önerebilir.
 • Ekshale nitrik oksit testi. Nitrik oksit, kan damarlarını ve hava yollarını gevşetmeye yardımcı olur. Bu, akciğerlerinize kan akışını artırarak oksijen seviyelerini iyileştirir. Nitrik oksit seviyeleri, bazı ilaçların astımı tedavi edip etmeyeceğini gösterebilir. Bu test için bir tüpe nefes vermeniz gerekecek.
 • Akciğer difüzyon kapasitesi. Bu, akciğerlerinizden kanınıza oksijenin ne kadar iyi geçtiğini kontrol eder. Bu test için bir tüpe nefes almanız gerekebilir. Kan testine de ihtiyacınız olabilir.
 • Nabız oksimetresi. Bu basit test, kanınızdaki oksijen seviyelerini ölçer. Parmağınızın veya cildinizin üzerine bir sonda yerleştirilir. Kan oksijen seviyeleri ciğerlerinizin ne kadar iyi çalıştığını gösterir.
 • Spirometri. Bu test ciğerlerinize giren hava akışını ölçer. Birkaç kez bir tüpe nefes almayı içerir. Bir işaretçi veya bilgisayar, havanın ne kadar hızlı aktığını ve yaklaşık akciğer hacmini gösterir.
 • Balgam (tükürük) veya mukus örneği. Doktorunuz ağzınızdan veya boğazınızdan bir pamuklu çubuk alabilir. Numune, boğazda veya akciğerlerde bakteriyel veya viral bir enfeksiyon olup olmadığını kontrol etmek için bir laboratuvara gönderilir.

Akciğer tedavileri

Solunum hastalığınız varsa, doktorunuz birkaç tür tedavi önerebilir. Bunlar akciğer bozukluğunuzun nedenine bağlıdır.

KOAH, astım ve zatürre gibi solunum rahatsızlıklarına yönelik tedaviler genellikle solunum tedavilerini ve kondisyonlamayı içerir . KOAH tedavileri ayrıca ilaçlar ve yaşam tarzı değişikliklerini içerebilir.

Solunum sorunları için bazı tedaviler şunları içerir:

 • tüberküloz gibi bakteriyel bir enfeksiyon için antibiyotikler
 • viral pnömoni gibi viral bir enfeksiyon için antiviral ilaçlar
 • küf veya mantar enfeksiyonu için mantar önleyici ilaçlar
 • astım ve şiddetli alerjiler için steroidler gibi anti-enflamatuar ilaçlar
 • astım veya KOAH hastalarında solunum yollarının geçici olarak açılmasına yardımcı olmak için inhale bronkodilatörler
 • anti-IgE ve lökotrien modifiye edici ilaçlar gibi bağışıklık sistemi ilaçları
 • kalp yanığı (GERD) ilaçları astım semptomlarının tedavisine yardımcı olabilir
 • alveollerin açık kalmasına yardımcı olan sentetik sürfaktan ilaçlar
 • beta-agonistler ve antikolinerjikler gibi diğer astım ilaçları

Sağlıklı akciğerler için ipuçları

Vücudunuz akciğerlerinizi sağlıklı tutmak için yerleşik bir sisteme sahipken, akciğer hastalığı riskinizi azaltmak veya semptomları hafifletmek için her gün yapabileceğiniz birkaç önemli şey vardır:

 • İkinci el sigara içmekten kaçının.
 • Yüksek düzeyde hava kirliliği veya polen olduğunda dış mekandan kaçının.
 • Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın ve ağız enfeksiyonlarını önlemek için düzenli olarak diş hekiminize görünün.
 • Alkol bazlı bir el temizleyici taşıyın.
 • Evinizde küf olup olmadığını kontrol edin.
 • Toz, evcil hayvan tüyleri ve kimyasallardan kaynaklanan hava kirliliğini azaltmak için iç mekanda bir hava temizleyici kullanmayı düşünün.
 • Tütün çiğneme.
 • Sigara içmeyin.
 • Akciğer kapasitenizi iyileştirmeye yardımcı olmak için yürüyüş ve koşu gibi düzenli aerobik egzersizler yapın.
 • Özellikle astımınız varsa, grip ve zatürreye karşı aşı olun.
 • Yurt dışına seyahat ediyorsanız, tavsiye edilen aşıları yaptırmak için bir doktorla konuşun .
 • Sağlık kontrolleri yaptırmak için düzenli olarak bir doktora görünün.
 • Evinizi radon için test edin .
 • Ellerinizi günde birkaç kez sabun ve suyla yıkayın.

Akciğerlerimiz vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Akciğerler ile ilgili bir çok makaleyi sizler bilgi edinin diye paylaşıyoruz.

REKLAM ALANI-5
Yorumlar